Co je to „5 klíčů k přirozené kráse„?

Jak název napovídá, jde o pět tzv. klíčů nebo takových pět okruhů, které dohromady tvoří komplexní návod/řešení na to, jak docílit krásné, zdravé, přirozené pleti, která nejen vypadá, ale také se chová mladistvě. 

SPS - 5 klicu k prirozene krase s nadpisem

V tomto článku se budeme věnovat prvnímu tématu, kterým je: Poznat svou pleť.

Nikdo nezná Vaši pleť lépe než Vy. Nebo by to tak aspoň mělo být 🙂 .

Co vůbec můžeme na své pleti poznávat? Nezdá se to, ale je toho celkem dost. Když jdete ke kosmetičce, určitě Vás na první návštěvě vyzpovídá, prozkoumá Vám obličej a pak teprve zahájí nějaký postup k ošetření.

Jak už to tak na světě chodí, každý jsme originál. A platí to tak i u pleti. Rozlišujeme sice nějaké základní typy, ale i tak je každá jiná, každá potřebuje jinou péči a jiné zacházení a dobrá kosmetička tak ani nepoužívá u všech žen se stejným typem pleti pokaždé stejný postup.

Jaké typy pleti rozlišujeme?

A) NORMÁLNÍ AŽ SUCHÁ PLEŤ

B) NORMÁLNÍ AŽ MASTNÁ PLEŤ

C) SUCHÁ PLEŤ S MASTNOU T-ZÓNOU

Jak určíme typ pleti?

K určení typu pleti dnes existuje spousta analyzačních přístrojů, které vypočítají míru hydratace, promaštění atd. Pleť můžeme samozřejmě zanalyzovat i pouhým okem, případně dotykem – to by určitě měla kosmetička umět v každém případě.

Osobně si myslím, že vědět přesně kolik procent vody nebo mazu moje pleť obsahuje, není zas tak důležité. Proto používám k diagnostice pleti přístroj na bázi UV světla, který sice neukazuje přesné hodnoty, ale vše se dá z obličeje krásně vyčíst a navíc ukazuje i poškození, která ještě nejsou na povrchu pleti vidět, ale pod kůží už vznikají.

PŘÍKLADY PŘÍSTROJŮ

Triskin - maz, hydratace, elasticita.

Triskin – maz, hydratace, elasticita.

bt-analyze - měří míru hydratace.

bt-analyze – měří míru hydratace.

SAM přístroj pro hloubkovou analýzu pleti

SAM přístroj pro hloubkovou analýzu pleti

Fototyp

Další věcí, kterou můžeme u své pleti určit je fototyp. Na něm závisí, jak dobře reagujeme na sluneční záření, jestli se dobře opalujeme, v podstatě tedy jak dlouho můžeme být na sluníčku než se spálíme. Například blondýna se světlou pletí a modrýma očima se bude opalovat hůř než tmavovláska s hnědýma očima. Pro naše zeměpisné umístění se rozlišují 4 základní fototypy (nezahrnují se černoši nebo asiati 🙂 ).

Odchylky od normy

Veškeré problémy, které pleť má se v kosmetice označují jako odchylky od normy. Patří mezi ně například akné, pigmentové skvrny, kuperóza, milia, bradavice, jizvy a dokonce i nadměrné ochlupení. Tato poškození vznikají většinou v různém věku, a mají různé příčiny. Spousty z nich se dá zbavit, zmírnit nebo dokonce předejít jejich vzniku.

Dnešním trendem bohužel je spíš vše zakrývat make-upem. Ten nám ale nepomůže. Naopak kolikrát ještě víc uškodí a pleť stejně nevypadá dobře. Ráda to přirovnávám k malování na čisté plátno – tedy nejprve čistá, hladká pleť a potom teprve zvýraznit přednosti, které každá z nás má 🙂 .

Pleť může být citlivá na různé složky v přípravcích, ať už chemické nebo přírodní. Je potřeba sledovat, co jí dělá dobře a co naopak ne a tomu se vyvarovat.

Kosmetička by se Vás měla zeptat a také si zapsat, jestli máte nějaké alergie a nesnášenlivosti, předejde se tím nepříjemnostem z obou stran.

Vrásky, pružnost a pevnost

Vrásek si všímáme možná až moc a v procedurách a přípravcích, které slibují jejich vyhlazení se točí spousta peněz. Samozřejmě souvisí s věkem a teď už víme, že i s typem pleti, ale pro zajímavost můžeme pozorovat i pevnost a pružnost pleti. Ty závisí na počtu kolagenních a elastinových vláken v kůži. Tyhle pojmy jsou Vám určitě dobře známé z reklam, jejich stav a množství se dá totiž různými metodami také ovlivnit.

Znáte dostatečně svoji pleť?

Máte jasno v tom, jaký máte typ pleti?

Víte jaký jste fototyp? 

Trápí Vás nějaké odchylky od normy?

Používáte nějaké speciální přípravky na vrásky nebo podstupujete procedury k jejich vyhlazení?

Podělte se s námi do komentářů o Vaše postřehy a zkušenosti 🙂

27 let,
kosmetička, poradce pro péči o pleť, vizážistka. Působím ve svém salonu v Liberci. Zajímám se také o osobní růst a ráda pomáhám ženám, které chtějí objevit a naplno využít svou přirozenou krásu tím, že jim poskytnu cenné informace, kvalitní kosmetiku a příjemný zážitek při kosmetickém ošetření, aby se cítily krásné, přirozené, sebevědomé, milované a odpočaté.
TwitterLinkedInSdílet

CHCETE BÝT PRAVIDELNĚ INFORMOVÁNI O NOVÝCH PŘÍSPĚVCÍCH?