Často se setkávám se stále hluboce zakořeněnými názory, „pravdami“ a radami v oblasti kosmetiky a péče o pleť, které ale zase tak úplně pravdivé nejsou. Je to docela ožehavé téma, protože ke každému tvrzení existuje několik různých úhlů pohledu a všichni mají pocit, že zrovna ten jejich je ten správný. mýty v kosmetice
V internetových fórech zaměřených na krásu a kosmetiku se tak neustále strhávají divoké diskuse. Jakmile někdo položí dotaz, zasype ho hora rad, které si navíc naprosto odporují. Účastnice diskuse pak vyvracejí názory druhých, obviňují kohokoliv, kdo dá tip na konkrétní značku kosmetiky, že mu jde jen o peníze a reklamu a často padají i ostrá slova.
No znáte to – člověk, který se danou oblastí zabývá trochu víc do hloubky chce pomoct konstruktivním návrhem řešení a nakonec je za nejhoršího. Stejné je to třeba u poradenství ve výživě. Existuje spousta metod a doporučení a každý si myslí, že to jeho je nejlepší, protože si to přečetl v časopise nebo mu to říkal kamarád, takže se z něho rázem stal expert v oboru.
Pojďme se tedy v klidu podívat se na nejčastější tvrzení v kosmetice a trochu popřemýšlet, jestli nabídnuté vysvětlení dává nebo nedává smysl.
„Když začneš používat kosmetiku/krémy na vrásky moc brzo, budeš je mít o to dřív!“
Samozřejmě ve většině případů není potřeba, aby dívky v 18ti letech používaly krémy na vyhlazování vrásek a podstupovaly „anti-age“ programy a procedury. Chtě nechtě ale každý z nás stárne a příznaky se začínají tvořit již ve velmi brzkém věku, i když si jich na pohled všimneme až za několik desítek let. To znamená, že přípravky na stárnoucí pleť se doporučuje v rámci prevence používat klidně již od 25 let nebo v případě potřeby i dříve. Najdou se i slečny, které zkrátka ve 20ti vypadají starší a ta pleť to potřebuje.
Neznamená to ale, že mladší 18ti let by se nemohli nebo nemuseli o pleť starat. Existují také řady pro mladistvou pleť, které vyhovují jejím potřebám.
„Mám mastnou pleť, takže hlavně na mě nemažte žádný krémy!“
Jedním z častých omylů je dojem, že mastná pleť nesnese žádný krém, protože se pak mastí ještě víc. I tento typ pleti je ale potřeba hydratovat, jelikož se mastí převážně proto, že nemá dostatek vody. Nebojme se tedy sáhnout po přípravcích přímo určených pro mastnou pleť, mezi něž patří také hydratační krémy, které ale neobsahují mastnou složku a jsou lehké, takže neucpávají póry a pleť nemastí.
„V zimě nepoužívej hydratační krém, protože na kůži zmrzne a budeš mít omrzliny a rozšířený žilky!“
Je možné, že pokud se namažeme krémem na příliš vodní bázi a bude velký mráz, nějaké ty omrzlinky můžou vzniknout. Sahejme tedy v tomto období spíš po hutnějších krémech – pro suchou pleť klidně s mastnou složkou. Pokud máte mastnou pleť a víte, že budete na mrazu trávit delší dobu, klidně naneste krém ve větší vrstvě (více info v článku Když přituhne: jak pečovat o pleť v zimě).
Vznik žilek je převážně způsoben především tepelnými výkyvy, kdy přecházíme z mrazu do vytopených místností a zase zpátky. Žilky a cévky se tak smršťují a zase roztahují a pokud nejsou dostatečně silné a pružné, už se nesmrští zpět. Více o tomto jevu najdete v článku Ne moc roztomilí růžoví pavoučci = kuperóza
…
Napadají Vás nějaká další tvrzení, nad jejichž pravdivostí by se dalo diskutovat?
Dobrý den, měla bych dotaz z jiné problematiky, ale týká se to pokožky, zejména kolem bříška. Má rodinná známá čeká miminko a řikala mi, že si musí 3x do týdne mazat pupík aby po porodu neměla povislé a ošklivé břiško. Dá se těmto připravkům věřit? Už i proti striím na prsou, bříšku a třeba stehnech. Jaký máte na to názor, prosím. Děkuji.
Dobrý den, můj názor je ten, že strie samozřejmě často vznikají, a to nejen v těhotenství, ale i třeba při rychlém úbytku nebo nárůstu hmotnosti. Jsou ale lidé, kteří ke striím sklony nemají. Závisí to na stavu a kvalitě podkožního vaziva. Všeobecně je určitě dobré se mazat, kůže tím získává potřebnou hydrataci a tím i lepší pružnost a pevnost. Neřekla bych však, že je velký rozdíl v tom, jestli použijete krém určený přímo na strie nebo jakýkoliv jiný :).