Popraskané žilky neboli kuperóza je dnes poměrně dost častým problémem. Zpočátku se jeví celkem nenápadně, ale pokud s tím včas nezačneme něco dělat, může se rozvinout do docela nepříjemné fáze – nejen, že to nevypadá hezky, ale už s tím ani nejde mnoho dělat. Důležitá je tedy hlavně prevence.

Příčiny vzniku

Kuperóza je název pro popraskané žilky a rozšířené cévky, především v obličeji (nos, tváře). Důvodem vzniku je nedostatečná pružnost a pevnost stěn žilek a cévek – často dědičná nebo s přibývajícím věkem. Jestliže jste u sebe tento problém zaznamenali, zkuste se tedy nejprve podívat, jestli se žilky rozbíhají na obličeji ještě někomu v rodině – mamince, babičce…

 Principiálně to funguje tak, že když je nám teplo, dochází k většímu prokrvení – žilky a cévky se rozšiřují. Přejdeme-li naopak do zimy, smrští se. Žilky a cévky, které nejsou dostatečně pružné se však již nesmrští, ale zůstanou rozšířené a jsou tak viditelné. Měli bychom se tedy vyvarovat situacím, při kterých ke zvýšenému prokrvení dochází, to znamená: namáhavá fyzická aktivita, pití horkých nápojů nebo příliš ostré jídlo. Vliv na vznik ale může mít i kouření, užívání léků a celková životospráva.

Možnosti řešení

Na dnešním trhu existuje spousta krémů a dalších přípravků určených speciálně na kuperózu. Pokud je zařadíte do své každodenní péče o pleť, dá se této nepříjemnosti docela dobře zbavit (bude to ale vyžadovat trpělivost, žilky nezmizí hned jako mávnutím kouzelného proutku) a pokud se ještě moc neprojevila, můžete takto jejímu vzniku předejít nebo alespoň zmírnit projevy.

Jinou možností odstranění žilek je kosmetický (biostimulační) laser. Mají ho někteří kožní lékaři, řešení však není trvalé a je poměrně bolestivé.

V rámci prevence doporučuji používat v kombinaci s vhodnou stravou a kosmetickými přípravky také doplňky stravy, které pomohou zlepšit pružnost a pevnost cévek a žilek. Ideální jsou kombinace doplňků, které obsahují multikaroteny, vitamín C a bioflavonoidy  – látky obsažené v citrusových plodech.

Máte problémy s rozšířenými žilkami?

Jak proti nim bojujete?

27 let,
kosmetička, poradce pro péči o pleť, vizážistka. Působím ve svém salonu v Liberci. Zajímám se také o osobní růst a ráda pomáhám ženám, které chtějí objevit a naplno využít svou přirozenou krásu tím, že jim poskytnu cenné informace, kvalitní kosmetiku a příjemný zážitek při kosmetickém ošetření, aby se cítily krásné, přirozené, sebevědomé, milované a odpočaté.
TwitterLinkedInSdílet

CHCETE BÝT PRAVIDELNĚ INFORMOVÁNI O NOVÝCH PŘÍSPĚVCÍCH?